Hódmezővásárhely városának önkormányzata a napokban döntött arról, hogy 2014. március 15-től a város ingyenesen biztosítja az alaptörvényben meghatározott lobogót minden hódmezővásárhelyi ingatlantulajdonos számára, a zászlók felszerelésének költségét is magára vállalva.
Kovács László fideszes önkormányzati képviselő kezdeményezésére Lázár János hódmezővásárhelyi polgármester a követőképpen reagált: "ki kell szabadítani a nemzeti jelképeinket az elmúlt rendszer elnyomásának, üldözésének árnyából, és a szélsőséges, nacionalista, kirekesztő politikai törekvések kisajátításából". "Sok vita lehet közöttünk, de egy dologban egyet kell értsünk: magyarok vagyunk, a nemzeti zászló a mi országunkat, a mi nemzetünket jelképezi".
Lázár János nyilván nagyon jól tudja, hogy miről beszél, a nemzeti jelképek politikai célból történő kisajátítására keresve se találhatnánk jobb példát a Fideszhez közeli Polgári Együttműködés Egyesületének 2002-es felhívásánál, akik "minden magyar polgárt" felszólítottak, hogy a választásokig viseljék a nemzeti színű kokárdát. Felismerve ezen stratégia kudarcát, a 2006-ban már nem alkalmazták a nemzeti jelképeket a politikai állásfoglalás kifejezésére, hatásai mégis a mai napig érezhetőek. A Lázár által megnevezett "szélsőséges, nacionalista, kirekesztő politikai törekvések" képviselői a rendszerváltás óta (a VBKE-től a Jobbikig) valóban ugyanilyen tudatosan sajátították ki az árpádsávos zászló használatát, az ezzel okozott kár tekintetében azonban elmaradnak a Fidesztől, egy fontos okból kifolyólag: Az árpádsávos zászló nem számít hivatalos állami jelképnek, nem testesíti meg a magyar nemzeti egységet - a tricolorral vagy kokárdával ellentétben - így az ezzel való visszaélésnek se járhat olyan súlyos következményekkel, mint amiket 2002-től tapasztalhattunk. Ebből adódik a kérdés: Lázár János vagy a Fidesz milyen jogon szólal fel a nemzeti jelképek kisajátítása ellen és mégis milyen "elmúlt rendszer elnyomásának" árnyától akar megszabadulni ezzel a lépéssel?
A másik érdekes kérdés, hogy ez a "nemes célkitűzés" mennyibe kerülne Hódmezővásárhely önkormányzatnak?
Az ingatlanok számára vonatkozóan ugyan nem találtam pontos adatot, de kiindulhatunk a 47 ezres lakosságszámra jutó 18 ezer önálló háztartásból, a KSH 2001-es adatai alapján. Ha figyelembe vesszük, hogy nem mindenki igényli, hogy otthonát felzászlózzák, illetve társasházanként csak egy lobogó jár, akkor a számot megfelezve megkapjuk, hogy kb. 9000 zászlóra lenne szükség Lázár János és a fideszes önkormányzat boldogságához. Egy kis méretű, 60x40 centis zászló, az azt tartó rúddal együtt nem igazán szerezhető be 1500 Ft alatti áron, így ezek kb. 13 millió forintba kerülnének egyszeri költségként. A zászlók díjmentes felszerelésének gáláns gesztusa pedig ilyen nagyszámú ingatlannál szintén többmilliós terhet jelentenének az önkormányzat számára ünnepenként. Ennyibe kerülne, hogy március 15-én, augusztus 20-án, október 23-án, a Szent Korona napján vagy Orbán Viktor születésnapján zászlórengeteg borítsa be Hódmezővásárhely városát. Természetesen ez aprópénznek tűnhet a város 20,7 milliárdos adóssága mellett.
Nem szeretnék ötleteket szolgáltatni a kormány számára, de amennyiben elterjedne ez a gyakorlat és minden városban bevezetésre kerülne valamennyi ingatlan felzászlózása, akkor ez remek lehetőséget jelenthetne mondjuk egy zászlók forgalmazásával foglalkozó cég számára, ami természetesen "szabályos" pályázat útján nyerné el a megbízást, ahogy az lenni szokott...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.